Zámeček Na Štěpáně
 
kliknutím zvětšíteNa Štěpáně, v těsném sousedství dnešního Štěpánského mostu, si dal okolo roku 1860 postavit stavitel Jan Bělský z Prahy (1815-1880) letohrádek (zámeček) s jedinečnou zahradou. Zde u něj často prodléval jeho bratr Václav Bělský (1818-1878), pražský primátor z válečného období prusko-rakouské války během roku 1866 a také zde bývali častými hosty i různí umělci, které sem tento známý pražský stavitel zval.

Později toto letní sídlo s rozlehlou zahradou koupila od stavitele Bělského hraběnka Antonie Thun-Valdštejnová, která v zámečku bydlívala. Poté přešel do majetku hraběte Leopolda Thuna z Hohensteinu, majitele velkostatku v Liblicích, který dal na budovu postavit vížku a do ní zavěsit zvonek. Tento hrabě v zámečku roku 1898 i zemřel. Mimochodem, jeho manželka Karla - vynikající pianistka, byla poslední žačkou Bedřicha Smetany.

V roce 1916 kupuje zámeček od hraběnky Kristiny Thun-Hohensteinové továrník František Štěpánek z Prahy, majitel továrny na obuv. Dočasně zde žil i se svojí početnou rodinou. Zemřel v roce 1933.

V roce 1945 byla továrna znárodněna a rodiny Štěpánků byly vystěhovány právě do zámečku, avšak již v roce 1948 byli z tohoto objektu vypovězeni a zámeček převzal stát. Dočasně jej užívala STB, později zde bylo umístěno zdravotní středisko. V současné době je zámeček Na Štěpáně opět v rukou rodiny Štěpánků.
 

Tento text pochází z připravované knihy "Města a obce středních Čech"
od autora RNDr. Aleše Střechy - kapitola Obříství. V případě, že použijete jednu či více sekcí, resp. část sekce k publikování, upozorňujeme na povinnost citace: © RNDr. Aleš Střecha - Města a obce středních Čech